28 Ekim Cuma günü Atatürk anıtına çelenk konulması ile başlanan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları 29 Ekim Cumartesi günü Kaymakamımız Sayın Ali Polat’ın Makamında kutlamaları kabulü ile devam etti.
Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen Cumhuriyet Bayramı programı Kaymakamımız, Belediye Başkanı nın Öğrenci ve Vatandaşları selamlaması ile başladı. Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri Kaymakamımız Sayın Ali Polat’ın günün önemi ve anlamını belirten konuşması ile devam etti.
Kaymakamımız Sayın Ali Polat Törene katılan vatandaş ve öğrencilerden Cumhuriyete ve değerlerine sahip çıkmasını isteyerek başladığı konuşmasında Cumhuriyetin kuruluş aşamalarını anlattı. Kaymakamımız; Mustafa Kemal 28 Ekim akşamı yakın arkadaşları ile yaptığı toplantıda ‘yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz.29 Ekim 1923 tarihin dede Türkiye devletinin yönetim şekli Cumhuriyettir hükmünün yer aldığı kanun tasarısı kabul edilerek Yaşasın Cumhuriyet sesleri arasında Cumhuriyet ilan edildi. ’dedi
Konuşmasının son bölümünde ise;’’ Yakın zamanda 15 Temmuzda yaşadığımız olaylar bize göstermiştir ki Cumhur her zaman iradesine ve Bağımsızlığına sahip çıkmıştır ve çıkacaktır. Cumhur 93. Yılında dahi genç cesur kararlı bir şekilde durarak Cumhuriyetinin kıymetini bilmiştir. Bu duygularla Milli Mücadelede emeği geçen, bu topraklara kanını döken Bu topraklar için canını veren şehitlerimizi rahmet ve Minnetle anıyoruz. ‘şeklinde konuştu.
Garnizon Komutanı Hakan Doğan, Belediye Başkanı Hasan Koçer ve diğer Protokolün yanı sıra Öğrenci ve İlçe Halkının katıldığı Bayram programında folklor ekibi gösterileri sergilendi, öğrenciler tarafından günün önem ve anlamına uygun şiirler okundu.
Programın son bölümünde ise Şiir ve Kompozisyon dalında düzenlenen yarışmalarda birinci olan öğrencilere ilçe protokolü hediye verdi. Yalıhüyük Çok Programlı Anadolu Lisesi Bando takımı eşliğinde geçit töreni ile Bayram programı sona erdi.