2017-2018 Eğitim Öğretim yılı ikinci dönem Okulların açılması dolayısı ile  Kaymakamımız Okulları ziyaret ederek , Yalıhüyük Anadolu Lisesinde yapılan  Güvenlik toplantısına  katıldı. 
Okul güvenliği toplantısında uyuşturucu ile  mücadele, Okul  güvenliği, KGS(Kent güvenlik sistemi) geçiş ve taşımalı eğitim konuları görüşüldü.
İlçemizde Uyuşturucu kullanımının önlenmesi için öğrenci ve veli boyutunda yapılan ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.
İlçemiz  üçüncü risk bölgesinde olmasından dolayı güvenli  bir  ortamın oluşu ve  bu ortamın sürdürülebilmesi için yapılan  ve yapılacak çalışmalar  değerlendirildi.
İlçemizde bulanan  okullarda kamera güvenlik sisteminin  bulunuyor  olması ve  bunların KGS’ ye entegrasyonu görüşüldü.
İlçemizde taşımalı eğitim kapsamında Okul servislerinin denetimi görüşülen konuların arasındaydı.
Rehber Öğretmenlerinin kötü alışkanlıklarla mücadele madde bağımlılığı gibi konuların zararları uygulanan bilgilendirme toplantıları hakkında bilgi verildi.
İlçe Kaymakamımız Sayın  Yakup Güven’de gündem ile ilgili olarak; Avrupa bu konuları çok iyi yapıyor. Bizlerde Ülke olarak fena değiliz. ’dedi. Kaymakamımız Güven, Öğrencilerimizin güvenliğini rahatsız edici unsurların ortadan kaldırılması hususunda olağan üstü dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulundu.
Güvenlik toplantısı görüş ve temennilerin ardından sona erdi.
Ayrıca İkinci  dönem İlk  haftası boyunca Okulllarda Türk Ordusunun Afrin operasyonunda kahramanca mücadele yaptığı bu günlerde Yalıhüyük Anadolu Lisesi ve İmam Hatip Orta Okulunda ikinci dönemi Fetih suresi okunması ile başladı.
İlçe  Milli  Eğitim  Müdürü Okul  İdarecileri, Öğretmen ve öğrencilerin  katıldığı törende Açılış  konuşmasının ardından  Fetih suresi okulun  öğretmenleri tarafından  okundu. Öğrenciler hep birlikte dua  etti.
Bu  uygulama Türk  Ordusunun  Afrin Operasyonuna  destek vermek amacı olduğu belirtilerek   bu  hafta  boyunca devam edecek. Ayrıca Şehitlerimiz ve  Kahraman  Ordumuzun  başarısı  için Yalıhüyük  İmam Hatip  Ortaokulu  öğrencileri tarafından Kur’an  ı kerim  hatmi şerifi indirilerek Cuma Namazı sonrası duasının yapılacağı  bildirildi.
 
Öğrenci Taşıma ve güvenliği toplantısına İlçe Kaymakamımız Sayın  Yakup Güven, Millî Eğitim Müdürü Nizamettin Doğan, İlçe Jandarma Komutanı Hakan Doğan, İlçe Emniyet Amiri Dursun Ali Özer, Halk Eğitim Müdürü Mustafa Metli, Okul Müdürleri Yöneticiler ve Öğretmenler katıldı.